16.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Фотографија од кралицата Елизабета II кога имала само 18 години (Фото)

На интернет се појави фотографија од кралицата Елизабета II, која исчезнала пред 78 години, односно кога тогашната принцеза имала само 18 години.

На неа се гледа како управува првиот камион во помошната територијална служба која во 1938 години била помошна женска војска, за потоа во 1941 години да добие воен статус.

Елизабета II имала само 13 години кога започнала Втората светска војна, а кога вооружениот судир ја зафатил Велика Британија, таа била евакуирана заедно со нејзината сестра, четири години помладата принцеза Маргарет. Меѓутоа, во 1940 година се приклучила на војската, каде работела како возач и механичар.

Дел од војската била се до нејзиното крунисување во 1953 година.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави