23.8 C
Skopje
Thursday, June 13, 2024

Арбен Чејку: Моралниот претседател е Али Ахмети

Поранешниот албански амбасадор во Македонија, Арбен Чејку за ABC News рече дека вистинската победа за новиот претседател Стево Пендаровски му ја овозможил Али Ахмети, пренесува порталот на албански јазик Медиал.мк.

-Во општините каде што Македонците имаат доминација, Пендаровски немаше некој голем резултат, вистинската победа му ја дадоа Албанците, Ахмети, кој според мене е морален претседател на Северна Македонија, кој водеше многу важни процеси за договорот со Грција, дури и за членство во НАТО “, рече Чејку.

Прочитајте повеќе: ВМРО-ДПМНЕ – Погрешните политики на СДСМ граѓаните најдобро ги чувствуваат на својот грб и својот џеб.

Погрешните политики на СДСМ граѓаните најдобро ги чувствуваат на својот грб и својот џеб. Ветената плата од 500 евра се уште ја нема, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Се отвори спиралата на поскапување па сега граѓаните плаќаат поскапо гориво, поскап леб, поскапи намирници и општо поскапа потрошувачка кошница. Од ден во ден стандардот на граѓанинот тоне, додека власта се богати преку сомнителните тендери, доделувањето на концесии и непотистичките вработувања. Растот на економијата во Македонија е убедливо најнизок во Европа и регионот, 70% граѓани земаат плата помала од просечната, над 500 илјади граѓани живеат под прагот на сиромаштијата, над 140 илјади млади се сиромашни, 47,6%младите се невработени и над 70% млади сакаат да ја напуштат државата заради бесперспективност. Сите овие поразителни бројки се резултат на погубните политики на Заев, Тевдовски и Анѓушев. СДСМ со своите манипулации може самиот себе да се лаже, ама реалноста во Македонија е црна и секој ден станува полоша, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

поврзани објави

Последни објави