fbpx
22.8 C
Skopje

Со помош на паричка ќе знаете колку е безбедно да ја консумирате храната која ви останала во фрижидерот

АКТУЕЛНО

Планирате да заминете на одмор, а вашиот фрижидер е полн со храна? Трикот кој сега ќе ви го претставиме може да ви биде во корист.

Имено, со помош на една паричка ќе знаете колку е безбедно да ја консумирате храната која ви останала во фрижидерот по одморот. Понекогаш, додека сме отсутни, во домот може да снема електрична енергија, а ние не знаеме. Меѓутоа, прекинот на електрична енергија може да предизвика одмрзнување на храната и нејзино расипување.

За да откриете дали намирниците цело време биле замрзнати, наполнете чаша со вода и замрзнете ја. Кога водата ќе се заледи, врз неа ставете една паричка.

Доколку по враќањето од одмор ја најдете паричката на дното од чашата, тоа значи дека прекинот на електрична енергија бил доволно долг за сета вода да се одмрзне. Во тој случај, најдобро би било да ја фрлите храната бидејќи и таа се одмрзнала како и водата.

Доколку паричката останала на врвот, тоа значи дека немало прекин во електричната енергија. Ако паричката ја најдете во средина на чашата, храната веројатно и понатаму е безбедна за консумирање бидејќи прекинот не траел долго.

Прочитај повеќе вести: Антониа Гиговска растури и влезе во суперфиналето

Македонската пејачка Антониа Гиговска вчера се избори за место во суперфиналето на музичкото шоу „Пинкови ѕвездички ол старс“. По одличните критики и зведба на „Полско цвеќе“, вчера Гиговска повторно избра песна од Тоше.

Еве како звучи нејзината верзија на „Тајно моја“:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -