fbpx
22.8 C
Skopje

Трик кој вреди: Како климата да ви работи постојано, а да не ве чини ништо

АКТУЕЛНО

Знаеме дека клима уредите трошат многу електрична енергија, но еве на што треба да обрнете внимание за да заштедите.

Честа грешка која многумина ја прават е тоа што на секое ја вклучуваат и исклучуваат климата. Треба да се прават паузи, но не постојано да се вклучува и исклучува. Така нема да потрошите многу електрчна енергија.

Би било добро да купите клима уред со термостат. На тој начн ќе можете да ја подесите температурата во просторијата.

Купете термостат кој одговара и на системот за ладење и на системот за греење. Она што исто така е добар избор кај клима уредите се инвертер моделите.

Но, најважно е да не се прават големи температурни разлики. Во вашиот дом не треба да биде многу ладно додека надвор е претопло. Затоа нека биде умерено.

Со нагло излегување на многу ладно или многу топло, може да предизвикате топлотен удар. Истото важи и за климата во автомобилот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -