fbpx
35.8 C
Skopje

Во напад на талибанците загинаа петмина полицајци, киднапирани се 50 селани

АКТУЕЛНО

Најмалку пет припадници на локалните полициски сили и пет побунувачи загинаа утрово во напад на талибанците во едно село на сверот во Авганистан.

Талибанците од изненад нападнале превземајќи ја контролоата над селото во провинцијата Фарјаб, изјави потпаролот на локалната полиција шерифот Карим Јуреш.

 Како што се наведува талибанците истотака киднапирале 50 земјоделци во соседната облас Џузан. Локални извори велат дека племенските водачи преговараат за нивно ослободување.

 

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -