fbpx
17.8 C
Skopje

Самоубиствен напад во Пакистан: Над 72 лица го загубија животот

АКТУЕЛНО

Самобиствен терористички напад кој беше извршен во преполна џамија во јужниот дел на Пакистан усмрти над 72 лица и повеќе од 150 се повредени, соопштува полицијата.

Одговорноста за нападот ја презела Исламската држава. Напаѓачот влегов во храмот каде се одржувал религиозен ритуал и го активирал експлузивот.

„Досега животот го загубија 72 лица, повеќе од 150 се повредени, од кој голем број се во критична состојба“, изјави началникот на полицијата во Синд.

Овој напад е еден од најголемите бомбашки напади извршени оваа недела во Пакистан.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -