23.8 C
Skopje
Thursday, June 13, 2024

Почина доајенот на југословенскиот документарен филм- Крсто Шканата

Прославениот режисер Крсто Шканата почина вчера во 94-та година од животот.

Крсто Шканата е роден во Тиват 12 јануари 1924 година. После војната завршил филмска техника и започнал да се занимава со документарните филмови.

Во кареирата долга четири децении режираше преку 40 документарни филмови, меѓу кој многу влегоа во антологијата на документарниот жанр: „ Во сенка на магијата“, „ Првиот падеж“, „ Се откажувам од светот“, „Благодарам на светот“, „Терористи “ и уште многу.

Остварувањата на Шканата и ден денес представуваат сведоштва за минатото време и времето поминато во една друга заедничка земја.

 

 

 

поврзани објави

Последни објави