27.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Чудо од рецепт: Домашна паштета од пилешко

Многу од домакинките често се определуваат за домашни рецепти, како би направиле оброк на своите најблиски кој ќе го паметат.

Еве ги состојките и начинот на подготовка за да направите вкусна домашна паштета од пилешко.

Состојки:

Пилешко бело месо( околу 200г можат да бидат доволни за еден оброк)

4 супени лажици павлака

1 главица лук

едно снопче магдонос

една рака семки од тиква

една рака лупен сончоглед

малку препечен сусам

малку сол и бибер

Припрема:

Ставете ги сите состојки во блендер добро измешајте. За пет минути паштета е спремна за мачкање на леб.

Ова може да ви послужи како варијанта да изненадите некој и за послижување на гости. Со малку сирење и маслинки паштета ќе биде уште повкусна.

 

 

 

поврзани објави

Последни објави