18.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

НАСА соопштува две нови големи откритија за планети надвор од Сончевиот систем

НАСА уте ќе презентира нови сведоштва за планети надвор од Сончевиот систем. Презентацијата, на која НАСА ќе ти покаже научните докази е закажан за 19 часот по македонско време во централата на НАСА во Вашингтон, а истата ќе може да биде следена во живот на нивниот портал.

По тој повод, НАСА за својата публика овозможни да и бидат поставувани прашања на социјалната мрежа Твитер, под хаштагот #askNASA.

Познато е дека од НАСА организираат вакви пресконференции само кога имаат да соопштат некое навистина големо откритие. На средбата ќе присуствуваат некои од највисисоките претставници на НАСА и други научници. Планетите кој се движат околу други ѕвезди се наречени егзоплатени.

поврзани објави

Последни објави