fbpx
35.8 C
Skopje

Нов масакр во Сирија: Загинаа најмалку 41 лице

АКТУЕЛНО

Најмалку 41 лице загина денес во населба близу сиријскиот град ал Баба, при експлозија на автомобил, а неколку десетици од нив се повредени.

Експлозијата се случи на контролниот пункт и ги зафати војните и полициските канцеларии во Сусиано, осум километри оддалечено од ал Баба, соопштува Опсерваторијата за човекови права со седиште во Лондон.

„Загинаа 35 цивили и шест бунтовници“, пренесува Ројтерс.

Како што пренесуваат медиумите, бунтовниците кои ја поддржуваат Турција се припадници на Исламската држава од ал Баба во четврток, но и други два мали соседни градови – Квабасин и ал Безах.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -