fbpx
22.8 C
Skopje

ВИДЕО: Нејќам три, нејќам два, еден јазик сакам јас – Вака започна „Маршот за Македонија“

АКТУЕЛНО

Новоформираното македонско патриотско здружение Тврдокорни го започна најавуваниот „Марш за Македонија“ од пред Соборниот храм во Скопје.

Околу 700 луѓе извикуваа “Нејќам три, нејќам два, еден јазик сакам ја“, “Проклети да се шпионите“, “Македонија, Македонија“.

Во Соборниот храм се читаше и повторуваше од сите молитва “Спаси ги Господе твоите луѓе, верувај му на нашиот православен народ…“ а по завршувањето на истата беше истакнато платно од Тврдокорни со кое сакаат да покажат дека не се за ниту една политичка партија, односно дека се оградуваат и од двете најголеми македонски политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -