fbpx
22.8 C
Skopje

Хан со предупредување до Иванов за мандатот

АКТУЕЛНО

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан истакна дека очекува претседателот на државата, Ѓорге Иванов да го додели мандатот на кандидатот од партиите што имаат мнозинство во Собранието, во случајот Зоран Заев.

Откако синоќа беше познато дека ДУИ ќе му ги даде потписите на Заев, само прашање на време е кога претседателот на СДСМ ќе му го побара мандатот на Иванов за составување на Влада.

„Ние ги прифативме и почитуваме изборните резултати. Право имаат сите лидери да се обидат да формираат Влада. Тоа е знак на зрела демократија. За попречување и поткопување на такви напори во демократско општество не смее да се разсмилува“, изјави Хан.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -