32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

Силен земјотрес ја погоди Турција, петмина настрадаа

Најмалку петмина луѓе се тешко повредени во земјотрес од јачина 5,5 степени според рихтер кој го погоди градот Самата на југоистокот во Турција, изјави градоначанлникот на градот Јусуф Фират.

Спрема неговите зборови, неколку згради се срушени во земјотрес во Самата и околиата, меѓу кој се и едно училиште и резиденцијата на градоначалникот и локалниот гувернер.

Земјотресот од 5.5 степени според рихтер се осетил и во Газијантеп, Килис, Батман и Шанлијурфа.

Уште еден земјотрес од 4.6 степени според Рихтеровата скала, погодил едно село во провинцијата Шанлијурфа, жителите на ова место во паника ги напуштиле својте домови, податоци за жртви сеуште нема.

 

 

 

 

 

поврзани објави

Последни објави