18.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

СДСМ: Околу 700.000 избраа промени, правда и живот!

„Огромно мнозинство граѓани, околу 700.000, на предвремените парламентарни избори веќе избраа заедништво! Избраа промени, правда и живот!

Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ мора да го прифатат концептот на едно општество за сите, што ја зајакнува унитарноста на државата и носи квалитетен живот за сите граѓани, наместо фантомски поделби.

Граѓаните јасно се изјаснија дека сакаат интеграција, а не изолација на Македонија, како што сака раководство на ВМРО-ДПМНЕ за да продолжи со криминалите, личното богатење и да не одговара за последиците.

Невозможно е!

Демократските процеси се почнати и мнозинската волја на граѓаните преточена во 67 пратенички мандати мора што побрзо да се реализира со формирање нова реформска Влада и независни демократски институции.

Барањата за нови избори се обид да се оддолжи и продлабочи политичката криза. Ако сега не се почитува мнозинската волја на граѓаните, ни по нив нема да се почитува.

Јасна е определбата на граѓаните на Македонија. Граѓаните избраа промени и нова реформска Влада и Иванов и Груевски мора да дозволат брз и мирен трансфер на власта во Р.Македонија“ се вели во соопштението на СДСМ.

поврзани објави

Последни објави