5.2 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023

Нетанјаху договри средба со Путин на 9-ти март во Москва

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека ќе сретне со претседателот на Русија Владимир Путин во Москва во четврток на 9-ти март.

Тој рекол дека на состанокот со рускиот претседател ќе соопшти дека Израел силно ќе се противи против намерите на Иран за стално стационирање во Сирија.

 

„Во рамките на идниот договор или без него, Иран настојува стално да се стационира во Сирија, дали било тоа присутво на копно или поморска војно присуство. Така обидувајќи се да отворат фронт против нас на Голанската висорамнина“, изјави Нетанјаху на денешната седница на владата.

Нетанјаху претходно ја посети Москва јуни 2016, одбележувајќи 25 годиншнината од воспостваувањето на дипломатските односи помеѓу овие две земји.

 

 

 

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -