6.8 C
Skopje
Tuesday, November 28, 2023

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа, 193-та на најновата ВТА листа

По овонеделното рангинарање на најдобрите тенисерки ВТА, нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа забележа пад од две места и сега е 193-та.

Падод од две места се должи и поради отсуството од терените поради повреда, но се очекува во најбрзо време да се врати.

Во машка конкуренција наш најдобро рангиран тенисер е Томислав Јотовски кој според АТП е на 774-то место, додека Димитар Грабул е 1031, а Горазд Србљак 1194.

Во врвот на АТП нема некој поголеми промени, Енди Мареј ја зголеми бодовната разлика во однос на Новак Ѓоковиќ за околу 2000 бодови. Топ 10 ги комплетираат: Стан Вавринка, Милош Раноиќ, Кеи Нишикори, Рафаел Надал, Марин Чилиќ, Жо Вилфред Цонга, Доминик Тием и Роџер Федерер.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -