fbpx
17.8 C
Skopje

Борис Џонсон: Ако Русија сака добри односи со западот, нека го остави Балканот на мир

АКТУЕЛНО

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска изјави дека Русија мора да престане да се мешеа во прашањата на другите земји, особено на Балканот и Украина, во спротивно нема да има никакви шанси за нов почеток на добри односи со западот.

„ Да бидеме прецизни, Русија нема добри намери. Тие се вмешани во сајбер војната, и надитрување со западните земји од Балканот. Видете што се случи во Црна Гора, а да не зобрувам што се случи пак во источна Украина. Тоа е потполно неприфатливо. Тие мора да се променат и да докажат дека повторно може да им се верува“, изјави Џонсон за медиумите.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -