fbpx
34.8 C
Skopje

Земјотреси на цел Балкан, Македонија „заобиколена“

АКТУЕЛНО

Доцна ноќта и рано изутринава се регистрирани поголем број на земјотреси речиси на цел Балкан односно во Италија, Турција, Грција, Малта, Албанија и Бугарија.

Во Грција е регистриран земјотрес со најголема јачина од 3,2 степени по Рихтер, со епицентар во Атина, во Албанија со јачина од 2 степени со епицентар во Тирана, додека во Бугарија, со епицентар во Софија е регистиран земјотрес со јачина од 2,7 степени по Рихтер.

Во останатите земји, во Италија се регистрирани повеќе мали земјотреси, во Турција најголемиот бил кај Измир со 2,2 степени по Рихтер.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -