11.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Антиоксиданти со кои изобилува црвеното вино

Црвеното вино содржи флавоноиди и сапонини што го штитат организмот од кардиоваскуларни заболувања, како и ресвератрол, еден од најмоќните антиоксиданти што му помага на организмот да го отстрани заситените масти.

Едно истражување покажа дека лицата кои имаат навика во текот на денот да испијат една чаша црвено вино имаат пониско ниво на холестерол од оние кои не го практикуваат тоа.

Голем број на експерти затоа сметаат дека умерено консумирање на црвено вино не му штети на здравјето, туку напротив, го намалува ризикот од кардиоваскуларни и метаболистички заболувања.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави