fbpx
22.8 C
Skopje

ЕПИДЕМИЈА НА МОРБИЛИ ВО РОМАНИЈА: 3.400 лица заболени, 17 починати!

АКТУЕЛНО

Епидемија на морбили владее во Романија, каде што 3. 400 лица се заболени од морбили, а истата е причина за смрт на повеќе од 17 лица, јавија романските медиуми.

Поради епидемијата, Романија донесе одлука да ја намали старосната граница за примање на вакцината против морбили од 12 на девет месеци и препорача вакцинирање на сите деца помлади од девет години.

Европскиот центар за превенција и контрола на болести пред неколку дена предупреди дека постои „голема веројатност“ за проширување на морбилите од Романија и во други држави.

Поголемиот број од заболените лица од морбили во Романија се регистритани во западните и југозападните делови на земјата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -