Sun. Sep 24th, 2023

Category: Избор

Лазаров: Ова е бајка, Вардар стана симбол дека е можно и тоа што другите велат дека не е можно

Најдобриот македонски ракометар и еден од најдобрите во светот, Кирил Лазаров во изјава за хрватските медиуми кажа дека е многу горд на успехот на Вардар. Тој рече дека е неверојатно…

Карачиќ: Какви луѓе и каква држава би биле ако го пуштат македонскиот амбасадор Вардар низ вода

Се надевам дека Вардар ќе опстане, и дека Вардар ќе се извлече од оваа ситуација и ќе најде вистинско решение со Владата и со политиката, но штета кава држава би…

ВМРО-ДПМНЕ: Ја охрабруваме нашата пратеничка група да гласа за одземање на мандатот на Никола Груевски

Да се следат уставот и законите и да се одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски – ова е одлуката на вечерашниот состанок на извршниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. На седницата,…

Студентите од студентскиот дом „Стив Наумов“ преку хуманитарна забава ќе донираат за малиот Лео

Студентите од СД „Стив Наумов“ уште еднаш на дело ќе ја покажат својата хумана страна. На 30.05.2019 ќе се одржи хуманитарна забава за помош на шестмесечниот Лео, за чија што…

По оставката на Меј: Какви се сценаријата за Брегзит?

Лидерите на ЕУ ја определија крајната дата за Брегзит на 31 октомври, но дадоа индикации дека би можеле да имаат дополнително одложување. Британскиот премиер Тереза Меј ја најави и својата…

Заев ги разреши сите претседатели на Општински организации на СДСМ

Дозволете ми да ја искористам можноста да објавам почеток на промените коишто граѓаните ги очекуваат. Синоќа донесов одлуки, денеска е ред да ги споделам, ќе бидат изработени решенијата од страна…

Петар Колев: Лекција по историја за „патриоти“ за Делчев, Александров и Бугарската воена академија

Вистината е најсилното оружје. Таа ќе не направи слободни. Пред да започнам да споделувам мои размислувања за големиот Делчев, да ги замолам раководството на ДПМНЕ и нивните членови да одвојат…

Видео спот за Воскресение во Бигорски Манастир

Неколку мигови пред полноќ, со свештен трепет, стоиме во тивкиот примрак на храмот, очекувајќи Благодатната Светлина да ја разбие темнината. Се обновува, воскреснува човечката природа; се умртвува смртта. Благодатниот Оган,…

МВР објави мапа со посебни правила за движење за 7. мај: Погледнете кои улици се затворени за сообраќај (Фото)

Координативното тело за организирање на посетата на Папата Франциск на Република Северна Македонија, информира дека за време на Апостолската посета на Папата, на територијата на град Скопје и правецот од…

Интервју со Владо Мисајловски: Сите етникуми се излажани од оваа ненародна власт

Разговараме со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски ПОГЛЕД: Г. Мисајловски. Првиот круг од претседателските избори заврши. Пендаровски е во благо водство пред кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ професорката Гордана Силјановкса Давкова. Како…

Колев се заблагодари на охриѓани кои изразија поддршка за ГДУ и М. Трендафилов Нанче

Претседалелот на Граѓанско Демократска Унија Петар Колев се заблагодари на сите охриѓани кои дадоа свој придонес кон освојување на како што вели поддршка од 1655 гласа или речиси 6 %…

Интервју со Јован Јаулески: Младинска гаранција постои само за децата на функционерите, ние од ВМРО-ДПМНЕ ќе се бориме да ја исправиме оваа неправда

ПОГЛЕД: Ќе наполните речиси три месеци како сте претседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ. Што Јован Јаулески и новиот тим направија за партијата во изминатиот период и што е она што…

Интервју со М. Трендафилов Нанче, кандидат на ГДУ за градоначалник на Охрид: Бидете свои, заокружете број 4

ПОГЛЕД: Кој е М. Трендафилов Нанче и зошто се одлучи да настапи како кандидат на ГДУ? Има ли поголем мотив од мотивот да влезеш во борба против „сивилото“ што ни…

Започнува централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија (Фото)

Започнува централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија во главниот град на државата. Реки од народ се упатуваат кон владата. Со почеток во 19 часот, пред Владата на…

Кученце секој ден плаче за крава која го одгледала: Моментот кога повторно се среќаваат е најемотивното нешто кое ќе го видите (Видео)

Сме виделе многу емотивни, прекрасни и неверојатни парови на животински пријатели, како што е пит булот, чиј најдобар пријател е мачето или маче. Но, најдобриот избор на пријателски пар паѓа…

Бошко Обрадовиќ за „Поглед“: На 13. април ќе имаме масовен собир, Вучиќ е уплашен и тајно се состанува со Харадинај и Тачи

Претседателот на српската партија Двери Бошко Обрадовиќ кој го предводеше протестот во Белград и упадот во просториите на државната телевизија РТС во едно мини интервју за „Поглед“ за македонската јавност…

Албум со сликички, тетратки, цедиња од песните: Млади Бунтовници, носталгија стара 15 години (Видео)

Албум со сликички, тетратки, исечоци од весници, маички, капи, блокови за цртање, ЦД од музичката колекција и ѕид исполнет со постери од „Млади Бунтовници“, се само дел од работите кои…

Христијан Мицкоски: Заевизмот ќе биде поразен, изборите што доаѓаат ќе бидат референдум на народот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес порача дека Заевизмот мора да биде поразен, а изборите што доаѓаат дека ќе бидат референдум на народот. -Сега е време да се чуе вашиот…

Ахмети и Заев остварија средба: Исходот од неа: Консензуален кандидат за Претседател на државата

Владејачките политички партии СДСМ и ДУИ вечерва донеле одлука за настап со заеднички односно консензуален кандидат за претседателските избори, информираше претседателот на ДУИ Али Ахмети по средбата со премиерот Заев.…

Бигорското секојдневие низ монашката песна „Среде пустинската убост“

Во прилог на подготовката на видео запис за монашката песна „Среде пустинската убост“, стручни тимови составени од директори на фотографија, продуцент, монтажер и режисер, веќе извесен период наназад присуствуваа во…

Екс премиерите Љубчо Георгиевски и Владимир Бучковски од први редови го следеа поставувањето на НАТО знамето

Пред Владата на Република Македонија денеска на свечена церемонија беше подигнато знамето на НАТО, а свое обраќање имаше премиерот Зоран Заев. Поздравувајќи ги присутните претставници на Владата, Собранието, Армијата, верските…