fbpx
19 C
Skopje

Сакате да ослабнете и да изгледате совршено? Време е за мали промени

АКТУЕЛНО

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Се качивте на вага, а потоа веднаш се разочаравте? Не грижете се, решение секогаш постои. Ако сакате конечно да се ослободите од вишокот килограми, запомнете го ова правило кое треба да ви стане рутина.

Според истражувачите, важно е да се запамети бројот 10 и да се применува во следново правило:

Правилото на бројот 10 е едноставно и објаснува каков треба да биде временскиот интервал меѓу првиот и последниот оброк во денот.

Оваа навика е поврзана со метаболизмот и дигестивниот систем, кои во текот на денот работат со полна пареа, а навечер би требало да одмараат.

На пример, ако доручкуваат во 8 часот наутро, последниот оброк би требало да биде 10 часа подоцна, односно околу 18 часот, а после 19 часа треба да престанете да се храните.

Во текот на истражувањето, мажите и жените кои биле вклучени ги забележале следните промени само по 21 ден:

– Во просек ослабеле со околу 3 килограми

– Имале повеќе енергија

– Количеството на шеќер во крвта била беспрекорен и се пофалиле со далеку подобар сон од претходно

Правилото може да го примените уште денес. Ако почувствувате глад после последниот оброк, дозволено ви е да испиете полна чаша вода или незасладен чај од камилица или нане.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...
- Advertisement -