fbpx
15 C
Skopje

Талат Џафери за косовските медиуми: Иванов треба да му го даде мандатот на Заев

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Пратеникот на ДУИ, Талат Џафери во изјава за косовката ТВ Дукаѓини истакна дека Ѓорѓе Иванов треба да му го предаде мандатот на претседателот на СДСМ Зоран Заев.

„Иванов мора да мисли и делува паметно, односно демократски, а тоа би значело да не ги следи наредбите од ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев треба да го добие мандатот и шансата да состави влада“, изјави Џафери.

Во гостување на ТВ21 пак, Џафери открива дека преговорите меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се одвивале добро, речиси и имало договор, но проблемите настанале околу СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ сака нови избори, СДСМ го чека мандатот. ДР-ДПА пак информираше и Зијадин Села информираа дека ќе блокираат евентуални нови избори, бидејќи со тоа само ќе се продлабочи кризата во државата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -