fbpx
-1 C
Skopje

ВИДЕО: „A1on“ сторија, две години по Диво Насеље

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Поминаа две години од вооружената престелка во кумановското Диво Насеље, а во сторија на „А1он“ жителите на ова место велат дека се уште се згорзени од случувањата во таа кобна година во која загинаа 8 припадници на полицијата и околу 10 припадници на вооружената терористичка група, а граѓаните ја обинуваат власта во заминување.

„Тоа што се случи тука власта знае подобро од мене, подобро од сите. Не е само тука, таа банда била секаде, потоа дошле овде,“ вели Рустем Ибрахими.

Децата се уште чувствуваат трауми, имаме деца од 2 до 10 години, прашуваат дали уште ќе има пукање. Полицијата ги малтретираше граѓаните тука, тие што ги однесоа во Скопје не ги малтретираа“, вели Адем Ибрахими.

Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски во изјава за медиумите вели дека случувањата од 9. и 10. мај 2015 година се поврзани со политичката криза.

„Куманово имаше големо премрежје на 9. мај, погинаа невини луѓе, на чии роднини им искажувам сочувство. Куманово покажа дека има сила“ рече Дамјановски.

Две години подоцна, се уште не е завршено судењето за Диво Насеље. Обвинителството товари 29 од вооружената група и тврдат дека имаат 40 заштитени сведоци.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -