17 C
Skopje

Во Британија ако се објави ваков документ, обвинетите се ослободени – а новинарот оди зад решетки

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

На една од објавите на Фејсбук на новинарот Бранко Героски, каде пишува дека „Њутнов закон во политиката: На политичар што тужи новинари му се ближи крајот. Другарчиња, ајмо сите ручна!“, има и еден интересен коментар.

Поранешниот новинар Зоран Стевановски му објаснува како на пример во Британија, би се третирало објавувањето на еден ваков документ, додека една истрага е во тек, мислејќи за документот од ЈО каде сведочи Орце Камчев.

-На времето, кога студирав на правен и кога работев како новинар, најмногу што можеше да се објави до покренување на обвинение, беа иницијалите на осомничениот. Се заради тајноста на постапката и презумцијата на невиност. Можеби работите сега се сменети. Во Британија на пример, во ваков случај, прекинува секаква натамошна постапка против сите осомничени или обвинети, а оној кој открил детали од истрагата пред покренување на обвинението, завршува во затвор.

Друга работа – Александар не го познавам, ама сите добро го познаваме Инфомакс. Мислам дека и ти ги групираше во “куртон” медиумите. За мене лично тоа не е медиум, туку пропаганда алатка против се што е останато прогресивно во македонското општество. Дозволувам дека и слепа кокошка може да клукне просо, ама сепак се што Инфомакс ќе објави, го земам со длабок сомнеж, – пишува Стевановски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -