fbpx
5 C
Skopje

Популарниот „iPhone“ го слави својот 10. роденден

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Еден од најпопуларните и напосакуваните уреди во 21. век, популарниот iPhone го слави својот десети години. После цели 10 години, производот на „Apple“ е еден од најпродаваните паметни телефони во светот.

Шпекулациите за лансирање на iPhone започнаа кога во 1999 година Стив Џобс го закупи домејнот iphone.org, па така се крена голема фама меѓу луѓето, а прашањата кога и дали воопшто ќе се лансира беа се позачестени.

Во своевреме, iPhone беше првиот телефон на допир, поточно целиот негов дисплеј беше на допир, освен големото Home копче. Тоа беше првиот телефон кој можеше да реагира на повеќе прсти, и зумирањето на фотографија да се прави со два прсти, што беше прилично импресивно за корисниците.

Покрај сопствениот успех, иновациите кои iPhone ги донесе во сферата на технологијата беа од огромна важност за корисниците. Благодарение на него, ние сега имаме избор на бесконечно голем број на Android паметни телефони кои исто така имаат големи дисплеи на допир, а iPhone беше заслужен и за популаризирањето на камерата кај паметните телефони.

iPhone и натаму е најпопуларниот смартфон на планетава и тоа сигурно нема да се смени барем уште неколку години, особено што големите промени и иновации скоро сигурно ќе ги видиме во iPhone 8.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -