fbpx
24.8 C
Skopje

Погледнете кои градови се најскапи а кои најевтини за живот во 2017. година

АКТУЕЛНО

Истражувањето Worldwide Cost of Living на Economist Intelligence Unit вклучува повеќе од 150 различни аспекти на 133 градови од целиот свет со цел да се утврди каде можат да патуваат авантуристите со плиток џеб и кои места да ги избегнуваат.

Источна и Западна Европа доминираат на врвот на листата според високите цени. Сингапур е најскап град во светот веќе четири години по ред, а потоа следуваат Хонгконг, Цирих, Токио и Осака. Сеул, Женева, Париз, Њујорк и Копенхаген ја заокружуваат првата десетка на листата.

На долниот крај на листата, пак, како градови за кои не ви потребни илјадници евра за да ги посетите се следните 10:

10. Њу Делхи (Индија)

9. Букурешт (Романија)

8. Киев (Украина)

7. Мумбаи (Индија)

6. Шенај (Кина)

5. Алжир (Алжир)

4. Карачи (Пакистан)

3. Бангалор (Индија)

2. Лагос (Нигерија)

1. Алмати (Казахстан)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -