fbpx
29.8 C
Skopje

Ѓорческа започна триумфално во Швајцарија

АКТУЕЛНО

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пласира во второто коло од квалификациите на ВТА турнирот во Биел Биене, Швајцарија.

Таа во првото коло во меч што заврши пред полноќ (последен од 1. коло квалификации) ја победи Олга Савчук од Украина со 2-1 во сетови (6:2; 3:6 и 6:2 во гемови). Мечот траеше 87 минути.

Ѓорческа во недела во второто квалификациско коло ќе игра против Диана Марцинкевича од Летонија, која беше подобра од седмата носителка од квалификациите Анастасија Комардина од Русија.

Турнирот се игра на тврда подлога и е со награден фонд од 250.000 долари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -