fbpx
22.8 C
Skopje

Судир на бродови во Црно море. Се трага по 15 руски морнари

АКТУЕЛНО

Во тек е спасувачка по потрагата на 15 руски војници, кои се во неизвесност, по судирот на руски воен брод со трговски брод во Црно море (во близина на градот Киљос, Истанбул). Според последните информации, 45 војници веќе се спасени. Рускиот брод почнал да тоне веднаш по судирот. На местото на инцидентот, што се наоѓа на 18 морски милји од турскиот град Киљос, веќе се расположени бродови на турските военоморски сили, кои ја спроведуваат и спасувачката акција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -