fbpx
33.8 C
Skopje

Марихуаната ја намалува личната мотивација

АКТУЕЛНО

Ново истражување докажува дека пушењето на марихуана води до намалена мотивација и иницијатива, пријавени PopSci.

Излегува дека мозокот на редовниот пушач на трева има проблем со синтеза на допамин – невротрансмитер кој го поврзува најчесто со силни емоционални чувства и мотивација.

За да ја испитаат врската меѓу марихуаната и менталната состојба, научниците од три лондонски универзитет ги истражуваа мозоците на група луѓе кои редовно пушат, во потрага по разлики во нивоата на допамин. Со помош на мозочен скенер тие го анализираат мозокот на 10 луѓе, кои признале дека пушат канабис и дека доживеале различни ментални чувства како резултат на тоа.

Против нив се соочува контролна група составена од луѓе кои не конзумирале забранетата супстанца.

Истражувањето покажало дека сериозните пушачи имаат силно намален капацитет за производство на допамин, како резултат на што се создаваат услови за т.н.. ” намален допамински систем”.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -