fbpx
5.8 C
Skopje

ВИДЕО:Дали би купиле ваков летечки автомобил?

АКТУЕЛНО

После 15 години работа на развој на летечкиот автомобил израелската компанија „Urban aeronautiks“ верува дека оваа беспилотно летало тешко еден и пол тон ќе се најде на пазарот до 2020 година.

Летечкиот автомобил ,,корморан” може да превезе 500 килограми и достигне брзина до 185 km/h . ,,Корморан” го имаше својот прв самостоен лет во ноември минатата година, а се проценува дека ќе чини 14 милиони долари. Од компанијата „Urban aeronautiks“  верувaат дека темнозелениот дрон би служел за евакуација на луѓе од незгодни и опасни ситуации и ќе овозможи безбеден пристап на силите на војската.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -