fbpx
33.8 C
Skopje

Документарец за Битола на филмски фестивал во Брадфорд

АКТУЕЛНО

Општина Битола како член на мрежата на креативни градови на УНЕСКО, деновиве учествува на Малиот светски филмски фестивал во Брадфорд кој годинава е фокусиран на темата „Мојот град“.

„Мојот град Битола“ (My city Bitola) е краток документарен филм кој зборува за филмската убавина на Битола, богатото културно и историско наследство и големиот број културно-уметнички содржини кои градот го прават навистина посебен, информираат од Секторот за односи со јавност на Општина Битола.

На фестивалот учествуваат и голем број градови од повеќе држави од Северна и Јужна Америка, како и од Нов Зеланд, Авганистан и Кина.

По прикажувањето во Брадфорд, „Мојот град Битола“ ќе биде дел од програмата на Santos Coffe Festival, кој во јули ќе се одржи во Бразил.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -