fbpx
19.8 C
Skopje

МДФ: Извршете упад и завземете ја партијата со СИЛА, исто како што правите вмровци ја изгубија 2004

АКТУЕЛНО

Младински Десничарски Форум со проглас на својот официјален ФБ профил.

Во врска со конгресот и разните “фракции” на ВМРО ДПМНЕ, еден проглас :
– Тоа што сега формирате различни крила и струи, не ве амнестира дека вие сте учесници во уништувањето на идејата на ВМРО во ВМРО-ДПМНЕ, кога во коалиција со комуњари ја добивте партијата 2004.Знаевте што правите сите добро.
– Сите што од разни други партии се вративте во ВМРО ДПМНЕ, знаевте во каква комунистичка партија се враќавте, и џабе сега плачете кукате.Вие одбравте работни места над идеологија, и сега не ве пере Вардар од дамката ваша како соучесници во уништувањето на партијата.
– Кога ВМРО ДПМНЕ добиваше насилно избори молчевте сите, ви одговараше и затоа бевте слепи кога македонски деца беа тепани по улици, кога беа апсени додека качанаците ослободувани, бевте слепи кога се уништуваше ткивото на тие што ја носат идејата за Македонија во срце и душа, да не ги изгубите фотељите.
– Како се сетивте сите да се борите од кога не беше прво формирана Влада, а другиве од кога видовте дека у вашата партија сте небитни со делегати 70 % комунисти ? Сега видовте ?
– И за крај кое фајде од паралелни конгреси ? Како демек ќе ја вратите партијата на својата идеологија или така ќе се перете што сте во гомна до врат ?

Ако вие до идеологијата на ВМРО тогаш имате следни солуции :
– Формирање нова партија што ќе биде чиста вмровска идеолошка партија, без разлика колку гласа ќе освојува – ако вие до иделогоија.
– Ако вие до партијата и белиот дворец, ништо не се решава со глумење паралелни инстутуции и конгреси, знате како ВМРО ги решава своите проблеми, не со зборови, туку со дела. Извршете упад и завземете ја партијата со СИЛА, исто како што правите вмровци ја изгубија 2004.

Доколку ни ова ниту ова не ви се допаѓа, признајте дека вие гајле за идеологијата и партијата, туку вие битно да сте во неа бидејќи знаете има гласачко тело и во некое догледно време ќе се докопате до Власт, кој вие единствениот мотив што сеуште сте во партијата.

Од лаги преку глава, ајде да си ги отвориме картите и да сме искрени до болка.

ЗА ВМРО

Со почит

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -