fbpx
20.8 C
Skopje

ВИДЕО: Четири непознати демо снимки на Нирвана објавени на YouTube

АКТУЕЛНО

Четири непознати демо снимки на кулниата гранџ група Нирвана се појавија на YouTube.

Снимките ги објави вашингтонскиот музичар Џон Парки, кој тврди дека снимите му ги дал лично Курт Кобејн.

На снимките се наоѓа демо нумера од албумот „Bleach“, наводно снимена за време на првата проба на Нирвана во студиото „Reciprocal“ во Сиетл во 1988 година.

Снимките потекнуваат пред тапанарот Чад Ченинг да се приклучи на бендот. На снимките тапанар е Дејл Кровер, тапанар на групата Мелвилс, кој свиреше на деби албумот на Нирвана.

На втората касета се наоѓаат демо снимки на песните од легендарниот албум „Nevermind“, на кој тапанар е Ченинг.

Во видеото Парки објаснува како се спријателил со членовите на Нирвана по нивниот настап во Вашингтон.

Парки касетите ги чувал во метална кутија, а подоцна одлучил да продаде две, откако една му била украдена од автомобилот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -