3.8 C
Skopje
Wednesday, November 29, 2023

САД купува најскапи борбени авиони, целата зделка вредна 9 милијарди долари

„Локид Мартин“ и американското министерство за одбрана се наоѓаа близу до склучување на договор за купување на ловците Ф-35. Бизнис што е проценет на вредност нешто помала од 9 милијарди долари.

Договорот официјални би можело да биде објавен до крајот на јануар, информација што ја пренесе Ројтерс од добро упатени извори.

Ако оваа цифра се покажа точна, како што е договорено, тоа ќе биде првпат еден ловец да биде продаден за помалку од 100 милиони долари.

 Ф-35 како што е познато е најскапиот воен продукт на Пентагон, а трошоците за негова изградба ги кририкуваше и Доналд Трамп.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -