fbpx
4.8 C
Skopje

3 ДНЕВНА ДИЕТА СО ЈАБОЛКА, ЈОГУРТ, ОВЕС И МЕД

АКТУЕЛНО

Јаболката ги има во изобилство, затоа сега е идеално време за диета, која се базира токму на нив и нивните здравствени придобивки. Бидејќи јаболката имаат минимално количество калории за време од 3 дена може да изгубите до 5 кг.

Каков е планот за оваа диета?

Првиот ден појадокот нека Ви биде составен од јогурт со една лажица мед и три парчиња јаболка. За ужина едно јаболко, додека ручекот може да биде обилен. Подгответе си 140g риба, едно јаболко, портокал и целер. Ужината потоа се состои од 85g кравјо сирење и 1 јаболко, а за вечера подгответе си два сендвичи од ржен леб со мед и една чаша јогурт.

Вториот ден започнете денот со 30g овес, 130ml млеко, лажица суво грозје, една лажица мед и 1 јаболко, а за ужина може да изедете уште една порција. За ручек подгответе си една палачинка од млеко и јајца, која ќе ја наполните со рендано јаболко и мед. За ужина испијте 80g обезмастен јогурт со половина јаболко во него. Вечерата нека се состои од 40g ориз и половина банана и 1 јаболко.

Третиот ден започнете го со парче пченкарен леб, 3 лажици мед и јаболка, а за ужина изрендајте 1 јаболко во 140g јогурт и додадете малку лимон и цимет. За ручек каснете 80g печени пилешки гради и 1 јаболко, а ако сте гледни може да каснете и неколку лажици мед. Јаболката нека Ви бидат за ужина, а диетата завршете ја со свежа салата од 2 моркови, 1 јаболко, лажица суво грозје и 50g обезмастено сирење.

Во овие 3 дена не заборавајте да пиете најмалку 1 литар вода. Ќе се зачудите колку полесно и поздраво ќе се чувствувате по само 72 часа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -