15.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Најтоксична риба е лососот?

Според најновите истражувања на француските медиуми, лососот е најтоксична риба, а сето тоа го потврдуваат и повеќе нутриционисти, меѓу кои спаѓа и Донка Бајкова од Бугарија.

„Лососот несомнено е риба која има голема количина на протеини. Таа е мрсна храна, бидејќи 100 грама содржат околу 200 калории, а исто така е богата и со масни и водени состојки“, вели Бајкова.

Лососот беше најпрепорачувана здрава храна, но тој тренд опадна во последниот период, како што вели Бајкова поради начинот на кој се одгледува оваа риба.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави