37.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

Земјоделец пронашол граната од Првата светска војна додека работел на својата нива

Вчера во Прилеп лице додека работело на својата нива пронашло граната која како што информираат од полицијата била од Првата светска војна. Лицето со иницијали Р.Д ја пријавило гранатата во ПС Прилеп, а екипа од полицијата извршила увид на местото на настанот.

„На 21.02.2017 година околу 11.00 часот во ПС Прилеп, Р.Д. (31) од Прилеп пријавил дека, додека извршувал земјоделски работи во својата нива, пронашол неексплодирана граната од Првата светска војна. Во 13.00 часот од страна на претставник на Дирекцијата за заштита и спасување истата е безбедно подигната“, информираат од ПС Прилеп.

Подетални информации околу тоа дали бомба и кога ќе биде уништена засега нема.

поврзани објави

Последни објави