fbpx
17.8 C
Skopje

Редок модел на Порше 959 продаден по рекордна цена

АКТУЕЛНО

Порше направи вкупно 292 примерока на легендарниот модел 959, но само 29 произвдено е во верзијата спорт.

Затоа и не е толку чудно да еден ваков автомобил неодамна е продаден за скоро 2 милиони евра.

Класичните поршеа не достигнуваат на аукција толку високи цени, како што е случај со например ферари олдтајмер. Сепак Порше 959 Спорт не е обичен класилм и како што потврдиле на аукција одржана во фебруари во Париз е продаден.

Инаку Порше 959 Спорт е полесен од стандардниот 959 Комфорт за околу 100 килограми. Автомобилот за погон користи 2.85 литарски шестоцилиндарски би-турбо со 515 коњски сили.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -