7.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

Хан: Иванов да го признае парламентарното мнозинство!

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, вечерва на својот профил на „Твитер“ му порача на претседателот Ѓорѓе Иванов дека мора да ја почитува мнозинската волја и го повика да го признае парламентарното мнозинство.

„Во однос на последниот развој на настаните во БЈР Македонија, сите политички лидери, вклучитлено и претседателот Иванов, мора да го почитуваат исходот од неодмнешнтие избори. Во демократијата, мора да се признае парламентарното мнозинство, дури и ако тоа не го сакате. Затоа, очекувам сите политички лидери и институциите да му дозволат на демократскиот процес да се одвива по својот тек, во интерес на граѓаните“, порача Хан

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -