fbpx
34.8 C
Skopje

ВИДЕО: Шкендија со „шлаканца“ за Вардар – тетовскиот тим пред пласман во финалето

АКТУЕЛНО

Тимот на Шкендија се наоѓа на чекор до финалето во Купот на Македонија, откако во првиот полуфинален дуел го совладаа Вардар на „Телеком арената“ со 1:3.

Пред само неколку денови во натпревар од Прва лига, Вардар го надигра тимот од Тетово и го победи со 3:1, но избраниците на Брдариќ денес го поправија изданието, беа многу подобри на теренот и сосема заслужено дојдоа до победата.

Првиот гол на средбата го постигна Бесарт Ибраими од слободен удар, вистинско ремек-дело од околу 30 метри. Пред одморот, од белата точка Ибраими го зголеми резултатот на 0:2.

Во вториот дел судијата Мечкаровски покажа на белата точка и за домаќинот, а сигурен реализатор беше Фелипе. Во една супер изведена контра во 75. минута од средбата, Хасани ги постави конечните 1:3.

Реванш средбата помеѓу Шкендија и Вардар е закажана за 19. април во Тетово. Во второто полуфинале играат Пелистер и Брегалница.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -