fbpx
16.8 C
Skopje

ЖЕНСКИОТ РАКОМЕТ ИМА ИДНИНА: Младите ракометарки се пласираа на ЕП

АКТУЕЛНО

Mладите јуниорски ракометни репрезентативки на Македонија изборија пласман на Европското првенсто кое оваа година ќе се одржи во Словенија, откако во одлучувачкиот натрпевар славеа против Фарските Острови со 23-19 и стигна до второто место во групата кое водеше на ЕП.

Јуниорките на Фарските Острови мечот го отворија многу подобро од нашите и го држеа водството, сепак нашите надежи го свртеа резултатот и на пауза се замина со 15-11 во наша полза.

Фарксите Острови се бореа да го намалат резултатот но предноста не се спушташе повеќе од 2. Сепак нашите надежи ја зачуваа предноста и со победа од 23-19 обезбедија пласман на ЕП и докажаа дека македонскиот женски ракомет има иднина.

Предводнички на овој триумф беа Гичевска и Гајиќ кој дадоа 7 односно 6. Покрај Македонија, пласман обезбеди и Унгарија која е прва во групата, трети на крај се Фарските Острови додека последни се Молдавките.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -