fbpx
1 C
Skopje

Ристе и Влатко “го видоа“ светот, но проблемите остануваат

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Тажната сторија на 24 ТВ за триесет и деветгодишниот Ристе и три години помладиот Влатко објавена во месец август минатата година ги разбуди тогаш хуманите граѓани кои сакаа да помогнат на семејството Димитријевски, и барем за момент да ја вратат насмевката на нивните лица.

Покрај граѓаните, со своја помош се понудија и фирмите, компаниите и организициите, но и институциите. Министерката тогаш разговараше со мајката на децата, а веднаш по тогашниот разговор двајцата браќа кои поради нивната дијагноза – церебрална попреченост беа врзани четврт век за кревет, отидоа на одмор во рекреативниот центар за деца и младинци Мајски Цвет – Струга, каде одморија и после подолг период се прошетаа. Освен ваквата понудена помош, браќата беа и на физикална терапија овозможена од велешката болница.

Нашиот портал „Поглед.мк“ денеска во краток телефонски разговор со мајката на децата, Лила Димитријовска разговараше за тоа дали и каква помош е понудена за нејзините деца и неа и дали истата е доволна за да им се олесни животот на нив и на самохраната мајка која сама се грижи за Ристе и Влатко.

– Многу ми е тешко. Во тешка состојба сме уште. По објавената сторија на телевизијата ни помогнаа многу луѓе и јас сум благодарна на тоа. Институциите ни овозможија да отидеме во одмаралиштето во Струга, за да одмориме и тие конечно да го видат светот, но тоа не е долгорочно решение за овој проблем, со кој буквално се справуваме сами, вели г-ѓа Лила.

За тоа каква конкретна помош очекува и дали мисли дека државата ќе помогне за овој нејзин проблем, таа не сакаше да коментира но уште еднаш апелираше до сите хумани луѓе, меѓутоа пред се до институциите да се бара решение за ваквите случаеви.

Порталот Поглед апелира до надлежните институции да помислат на тоа како лицата со вакви проблеми ќе можат да бидат згрижени во институција, каде што ќе ја добиваат потребната нега. Сигурно постои начин да се изнајде долгорочно решение за вакви тешки проблеми со кои се соочуват не мал број на македонски граѓани.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...

Еве какво време не очекува: Доаѓа снегот

Времето во земјава ќе биде умерено до значително облачно, претежно од попладне со повремен локален дожд. На планините во северозападните делови врнежите ќе бидат...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...
- Advertisement -