fbpx
9 C
Skopje

Зошто грицкањето нокти е штетно?

АКТУЕЛНО

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Статистиката покажала дека дури 45% од младите и 10% од возрасните луѓе ја поседуваат оваа штетна навика.

Покрај естетските последици, истата има и неколку здравствени последици и секако на крајот ќе бидете принудени да потрошите дополнително пари за да се ослободите од негативните последици.

1. Ги расипува забите

2. Општо познато е дека нашите раце се полни со бактерии, а често забораваме да ги миеме. Со гризење на ноктите бактериите се внесуваат во устата и истите може да предизвикаат разни инфекции. Уште поголема опасност постои кај девојките. Лакот содржи разновидни хемикалии кои се внесуваат во организмот.

3. Редовното гризање на ноктите дополнително влијае на појавата на инфекции на кутикулите како резултат на бактериите и микроорганизмите кои се пренесуваат на нив.

4. Се шират бројни вируси

Вирусите кои најчесто се наоѓаат на нашите раце се како и бактериите кои ги внесуваме во нашиот организам. Најчестиот вирус кој се среќава кај возрасните е хуманиот папилома вирус.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....

Протестен марш за денот на жената: ”Разбуди се МВР”, ”Разбуди се ОЈО”

Денес, повеќе невладини организации, со почеток во 15:00 часот започнаа протестен марш за поддршка на жените од ''Јавна соба''. Тие, исто така, протестираа и за...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...
- Advertisement -