fbpx
-2 C
Skopje

Божидар Димитров најави идно враќање во политиката со движење што може да стане партија

АКТУЕЛНО

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Поранешниот директор на Бугарскиот историски музеј, Божидар Димитров најави создавање на професорско политичко движење што може да прерасне и во партија.

“Пред една година основавме движење „Бојански клуб“ на универзитетски професори и професори од Бугарската Академија на Науките (БАН), што требаше да лобира за донесување на закони поврзани со културно-историското наследство, но најдовме на некои потешкотии. Затоа си велам, дали да не ја ревитализираме  традицијата од 1935-1943 г . на т. нар. професорски влади, а за да се случи тоа, треба да се учествува во политиката “, изјави Димитров.

По негови зборови во споменатите влади учествувале не само професори, но луѓе кои знаеле најдобро што треба да се направи, биле добри менаџери и биле докажани професионалци.

“Ќе направиме политичко движење, за да видиме колку „тежиме“ во очите на гласачите. Потоа може движењето да се трансформира во политичка партија”, рече Димитров.

Во одговор на прашањето дали тоа значи дека се враќа во политиката, откако накратко беше министер без ресор во првиот кабинет “Борисов”, тој одговори негативно, но подвлече дека ако движењето се покаже како успешен проект, тоа може да прерасне во партија .

Божидар Димитров, исто така објасни дека и сега професорскиот клуб давал совети на владејачките партии, а некои од неговите членови дури сами учествувале на еден или на друг начин во власта.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...
- Advertisement -