15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Кери Лам избрана за нов лидер на Хонгконг

Поранешната висока функионерка на владата на Хонгконг Кери Лам денеска е избрана за нов лидер на овој град кој има статус на специјален административен регион во Кина.

„Ројтерс“ пренесува дека Лам на таа функција е изберена од комитет од 1.200 членови. Се наведува дека поголем дел од 7.3 милион гласачи во Хонгконг неможат да влијаат на изборите на лидер на оваа британска колонија која се наоѓа под власт на Кина од 1997. година.

 

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави