15.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Посвоиле лав без претчувство за страшна трагедија: Спиел со децата, а потоа следувало пекол

Семејството го посвоило лавот, не знаејќи што ќе се случи со нив. Спиел со децата, а потоа се случила страшна трагедија.

Во летото 1970 година, семејството Берберов однесе дома болно младенче лав од зоолошката градина. Тој порасна, продолжи да живее во нивниот стан, неколку години подоцна глумеше лав во филмот „Неверојатните авантури на Италијанците во Русија“, а беше убиен од полицаец непосредно пред крајот на снимањето. И тогаш семејството, познато низ СССР, доби уште еден лав…

„Мамо, види, куче умира таму“

Татко на семејството беше Лев Лвович. Работеше како архитект во Баку. Со сопругата и двете деца Ева и Рома живееше во простран стан од 100 метри во строгиот центар на градот, на вториот кат. Лев Лвович Берберов многу ги сакаше животните. Многу различни. Дома со семејството Бербер живеело мало куче Чап, мачки, папагали, ракун, змија и еж Димка.

Откако мајката и ќерката, додека шетале во зоолошката градина во Баку, виделе младенче лав како лежи неподвижно, Ева извикала: „Мамо, види, кучето умира таму“. Нина го нашла директорот на зоолошката градина и го убедила да им го даде младенчето лав. Тоа требаше да биде краткотрајна рехабилитација: повторно да го стават на нозе и да го вратат во зоолошката градина. Така младенчето лав се смести во станот на големиот архитект. Го нарекоа Крал, а децата беа воодушевени.

„Го покриваа кралот со перници со греење, го хранеа со разни мешавини. Најпрво предните шепи на лавчето воопшто не работеа. Така наизменично ги масираа со денови. Постепено, лавот почна да оди”, од мемоарите на фотографот Владимир Алексеев, пријател на семејството Берберов.

Лавот се прилагоди на домашните услови, живеејќи и однесувајќи се како обична мачка. Кога доаѓаа гости, тој ги лижеше и покрај тоа што јазикот на лавот беше груб.

Домашната мачка ја надмина големината на човекот

Крал порасна со време и ја надмина големината на детето, а потоа и самиот Лев Лвович и неговата сопруга Нина. Покрај лавот, семејството се грижеше и за куче кое одлично се сложуваше со лавот. Лавот стана толку дисциплиниран што никогаш не се осмели да почне да јаде пред кучето да почне да јаде. Навечер кучето заспиваше меѓу огромните шепи на лавот.

Целото семејство го обожаваше Крал, а децата особено, бидејќи постојано си играа со него. Го јаваа, му ги влечеа мустаќите, го чешкаа зад огромните уши. Кога Крал сакаше осаменост, тој се повлекуваше во своето место. Соседите се пожалија дека од станот на Берберов на влезот се чувствува неподнослива миризба.

Кога новинарите на Централната телевизија дознаа за Крал, животот на семејството засекогаш се промени. Наскоро целата земја дозна за семејството во кое живее вистински лав – исто како мачка: спие на преклопен тросед со сина покривка, бара појадок наутро, ја турка топката на подот, наскоро целата земја дозна . Во 1975 година, советските документаристи снимија пејзажен филм за природата со кралот во главната улога.

„Крал го обожаваше Лев Лвович и се однесуваше нежно со мене, очигледно сфаќајќи дека сум жена! Или во него се разбуди машка љубомора, или имаше друга причина за тоа, но штом ја почувствува младоста, Крал почна да ја поминува ноќта во нашио брачен кревет меѓу мене и Лев Ливович. И многу често во такви ноќи се будам и го наоѓав мојот сопруг на подот до креветот. Крал го турнал својот господар од креветот, бидејќи не разбираше дека во ваквата ситуација трето лице е вишок…“, од мемоарите на Нина Берберова.

Неверојатна популарност

Крал стана многу популарен со текот на времето. Заедно со него целото семејство привремено се пресели во Москва, а потоа во Ленинград на снимање. Како што се испостави, беше лош актер. Семејствто воопшто не го тренирале лавот, па тој никогаш не ги следел ниту наједноставните наредби. По завршувањето на снимањето, Крал и семејството Берберов се преселија во Москва. Лавот беше сместен во училиштето број 74, каде што немаше настава бидејќи било лето. Како што истакна Нина, секој ден низ околните улици поминувал автомобил со разглас кој предупредувал дека е забрането да се влезе на училишната територија, но некои не слушале, пренесува „tren.az“.

Смртта на Кралот

На 24 јули 1973 година, Крал играше фудбал со помошникот Александар во училишната теретана (останува непознато дали асистентот бил ангажиран од семејството или од филмската екипа за време на снимањето). Прозорците на салата не беа правилно затворени, а Крал остана сам во салата.

Во тој момент покрај училиштето поминал осумнаесетгодишниот ученик Владимир Марков, кој го шетал своето куче со својата девојка. Љубопитно куче се вовлекло низ дупка во училишната ограда и се нашло преку улицата од спортската сала. Марков ја прескокнал оградата, го фатил кучето и му го вратил на девојчето, и требало повторно да ја прескокне оградата, но не успеал. Крал преку прозорецот скокнал од салата и го нападнал Владимир одзади. Поручникот Александар Гуров набрзина пристигнал на местото на злосторството и видел како лавот како седи во грмушките, го притиска на земја обезличениот Марков и се подготвува да му ја одгризе главата на едвај живото момче. Гуров неколкупати пукал во животното. Марков преживеа.

Сепак, семејството ја доживеаја смртта на Крал како вистинска трагедија. Семејството дури мислело дека Гуров треба да биде затворен поради убиството на лавот бидејќи биле сигурни дека самиот Марков го испровоцирал ѕверот да го нападне. „Според очевидците, Марков почнал да се образува и да скока, вртејќи се понекогаш со лицето, понекогаш со грбот кон лавот. Кралот го сфатил ова како покана за игра. Така, нашиот асистент вежбал сцена со него за филмот. „Неверојатните авантури на Италијанците во Русија“ во кои лав брка човек и го соборува на земја“, изјави Нина за својата верзија на настаните.

Семејството зеде друг лав несвесно за трагедијата

Семејството набрзо купи уште еден лав, Крал Втори. „Крал Втори воопшто не беше како нашиот прв миленик кого го спасивме од смрт, и ни возврати со почит и убав третман. Овој бараше да го почитуваме. Сепак, Крал Втори го сметаше Лав Лавович за „водач“ и го слушаше“, мемоарите на Нина.

Таткото на семејството Берберов почина од срцев удар во 1978 година. Нина остана сама во станот со двете деца, лавот и другите животни, меѓу кои и пумата Леља. Крал Втори воопшто не бил агресивен кон неа или кон децата, дури и глумел во филмови. На 24 ноември 1980 година, во напад на агресија, лавот тешко ја повреди Нина Берберова и го уби нејзиниот 14-годишен син Роман. Полицајците кои пристигнааа ги убија лавот и пумата.

„Тој ден ми стана ноќна мора“, се присетува Нина Берберова. „Утрото отидов во издавачката куќа: се подготвуваше книга за издавање која јас и сопругот ја напишавме за сите наши миленици. Потоа побрзав дома да ги нахранам децата и животните.“

„Кога влегов во станот почувствував остар мирис на чад. Крал Втори се однесуваше многу чудно, ‘ржеше и се упати кон мрежата на балконот. Пумата Леља скокна на софата и се скри во аголот. Отидов на балконот и видов дека нашиот сосед, тежок алкохоличар, пали и фрла парчиња пластичен чешел кон лавот. Експлодирав и го прашав: „Што правиш?! Ќе викнам полиција!“ Во тоа време син ми дојде дома од училиште, прво му дадов да јаде, а потоа му дадов на Крал. Исечкав месо и ја однесов чинијата до него. Тој скокна ис е упати кон мене.Со шепата ми ја растргна главата и ме фрли на грб“.

Четиринаесетгодишниот Роман истрчал, го фатил Крал за врат, но лутиот лав го убил Роман пред очите на мајка му – лавовската шепа ја скинала кожата од лицето на момчето и му ги скршила пршлените на вратот. Соседите повикале полиција, која влегла и ги убила пумата и лавот. Роман починал во болница еден ден подоцна.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави