37.8 C
Skopje
Sunday, July 14, 2024

Три плевели кои секој од нас треба да ги јаде: Неверојатно штитат од болести и го чистат организмот

Само ако живеете во хармонија со природата, можете да постигнете вистинско здравје. Дивите растенија во вашиот двор се вистинска ризница на витамини и минерали неопходни за човечкото тело.

Сметаме дека повеќето од овие растенија се „плевел“, но ако ги подготвите правилно, ќе добиете бесплатна и вкусна храна што е во состојба целосно да го опорави вашето тело.

Бршлен
Има повеќе имиња за бршленот а тој е вистинската sвезда меѓу дивите растенија. Бршленот е вистинска ризница на омега-3 масни киселини кои се толку неопходни за нашето здравје. Постои голема веројатност дека ова растение расте во вашиот двор токму сега, бидејќи според статистичките податоци, тоа е најраспространетиот „плевел“ во светот.

Тој е одличен извор на антиоксиданти, витамини Ц, А, Б и Е и омега-3 масни киселини.

Покрај изобилството на омега-3 масни киселини, бршленот содржи: шест пати повеќе витамин Е од спанаќот, седум пати повеќе бета-каротен од морковот, 25 мг витамин Ц на чаша (20% од препорачаната дневна доза) магнезиум , калциум, железо, витамин Б2, калиум, фосфор и манган.

поврзани објави

Последни објави