fbpx
29.8 C
Skopje

Ердоган ја нападна Бугарија

АКТУЕЛНО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја нападна Бугарија , соопштуваат бугарските медиуми.

Ердоган ја нападна Софија за “вршење притисок” врз оние Турци што живеат во Бугарија пред парламентарните избори.

Бугарија протера турски државјанин и забрани на други двајца да влегуваат во земјата по информација дека турски министер  водел кампања за поддршка на партија која ги претставува бугарските Турци – најголемото етничко малцинство во земјата, додаваат медиумите.

„И се Обраќам на Бугарија. Им се Обраќам кон нашите соседи и браќа таму. Сериозно сме загрижени од она што слушаме и гледаме дека таму е вршен притисок врз Турците“, рече Ердоган на конференција во Анкара.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -