12.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск гостин на претседателот Иванов

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск ќе престојува во посета на државата, а во понеделник ќе биде гостин и на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

Туск во државата ќе пристигне во рамки од неговата регионална турнеја, која е посветена на состојбите на бегалската и мигрантската криза.

Од кабинетот на претседателот посочуваат и дека Иванов ќе го запознае Туск со политичката криза која се случува во земјата, а воедно ќе се разговара и за европската перспектива на регионот.

Ова ќе биде трета посета на Туск на Република Македонија.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави